yemek odaları
26 Haziran 2020

Genel olarak salonlarda koltuk takımlarımızın yanında kullandığımız yemek odaları bazende ayrı bir oda da karşımıza çıkmaktadır. Yemek odası, günün her öğününde bizi ağırlayan ve misafirlerimize keyifli bir yemek deneyimi sunan takımlardır. Yemek odası takımı genelde koltuk takımının modeline göre seçilir. Eğer koltuk takımımız modern ise yemek odası takımı da modern, eğer klasik bir koltuk takımımız varsa yemek odası takımı da daha klasik seçilir. Düğün paketlerinin içinde alınan yemek odaları ise yatak odalarıyla uyumlu olacaktır.
Yemek odası takımı parçaları konsol, vitrin, tv ünitesi, masa ve sandalyelerden oluşur. Eski zamanlarda bu parçalardan vitrin, masa ve sandalyeler kullanılırken, günümüzde konsol, tv ünitesi, masa ve sandalyelerden oluşur. Vitrin kültürü zaman geçtikçe önemini yitirmeye başlamışlardır. Günümüz evlerin çoğu, küçük yapılı olduğu için vitrinin görevinde ama vitrinden daha az yer kaplayan konsollar tercih edilir. Konsollara, yemek odalarımızda kullanılan misafir takımları yani masa örtüsü, yemek takımları gibi eşyalar konulur.

Yemek odaları tarzı belirlenmesinde yemek odası takımları etkilidir. Yemek odası modelleri kategorileri genel olarak 3 kısma ayrılır. Bunlar, modern yemek odası takımı, avangard yemek odası takımı, country yemek odası takımıdır. Bunlar arasında en çok tercih edileni modern yemek odası takımıdır. Salonlarda daha klasik bir hava yakalamak isteyenlerin tercihi avangard yemek odası olurken, modern ve klasik karışımı olan ve evlerde daha nostaljik bir yakalamak isteyenlerin tercihi ise country yemek odası takımlarıdır.

Yemek odası takımlarının konsol renkleri genelde çok çeşitli değildir. Özellikle yeni çıkan modellerdeki konsolların siyah, beyaz, gri veya ahşap renkte olduğu görülmektedir. Yeni çıkan modellerde göze çarpan detay ise mermer desendir. Mermer deseni siyah ve beyaz renkte olabildiği gibi, tv ünitesi, konsol ve masa üstünde bulunur. Sandalyelerde ise onlarca renk ve kumaş seçenekleri bulunur. Sandalye renkleri genelde koltuk takımı rengine göre belirlenmektedir.

Yemek odaları fiyatları modeline ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Takımın parçalarında özel işçilik bulunuyorsa fiyatı oldukça yüksek olacaktır. Ayrıca takımın mdf veya suntalam olması da fiyat üzerinde oldukça etkili rol oynayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir